Food bar- alternatywa dla stołu wiejskiego
Młoda Para rzadko decyduje się na eksperymenty w weselnym menu, mając na uwadze przyzywczajenia kulinarne swoich gości. Idąc na wesele spodziewamy się więc ujrzeć na biesiadnym stole standardowe potrawy: rosół, kotlet devolai, barszcz czerwony, krokiety... Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji ze wszelkich nowinek kulinarnych. Świetnym rozwiązaniem mogą się okazać food bary, czyli stoły tematyczne.
Food bar w wolnym tłumaczeniu oznacza stół tematyczny, na którym króluje finger food, czyli spożywane bez pomocy sztućców małe porcje jedzenia, mieszczące się w dłoni lub dające się skonsumować za pomocą jednego kęsa. W Polsce podobną ideą było wprowadzenie wiejskich stołów, choć te są już przeżytkiem. Goście mogą przy nich spróbować wielu rodzajów mięs, a także smalcu, ogórków kiszonych czy potraw regionalnych. Dziś zastępują je stacje kulinarne, pozostawiające nieograniczony wybór aranżacji i sposobu podania przekąsek. Wszystko zależy od kreatywności i upodobań Nowożeńców. Inspiracją mogą być wspólne pasje lub ulubiona kuchnia pary. Ważne, by smakołyki miały niewielkie rozmiary i były estetycznie podane.
Miłośnicy słodyczy mogą stworzyć słodki kącik z muffinkami, ciastkami, pralinkami czy bezami. Strzałem w dziesiątkę będzie z pewnością chocolate bar opływający czekoladowymi przysmakami. Szukając kompromisu w wyborze między słodkimi i wytrawnymi smakołykami zdecydujmy się na stację naleśnikową, gdzie obok wersji na słodko, z dżemem, nutellą i bitą śmietaną, weselnicy skosztują naleśników z zapiekanym serem, szpinakiem lub warzywami. Przygotowując stół tematyczny Państwo Młodzi mogą także nawiązać do ulubionej kuchni, np. włoskiej, francuskiej lub chińskiej. Ciekawą odmianą będzie sushi bar albo stół z owocami morza, zwłaszcza jeśli na weselu spodziewamy się dużej grupy młodzieży. Innym kryterium wyboru jest wspólna pasja Nowożeńców, której motywy obecne będą w przekąskach, np. w postaci wymalowanych lukrem symboli na ciastach lub babeczkach. Fani piłki nożnej dodatkowo wprowadzić mogą popcorn i słone paluszki.
Jeśli będziemy się bawić w międzynarodowym towarzystwie, warto pomyśleć o charakterystycznych elementach rodzimej kuchni zagranicznych gości, którzy na pewno chętnie sięgną po coś, co znają i lubią. Podobnie w przypadku małżeństw mieszanych narodowościowo: ich rodziny pochodzą z dwóch różnych państw i z pewnością będzie im miło, gdy podczas wspólnego biesiadowania pojawią się tradycyjne przysmaki z ich kraju.
Trochę inaczej nalezy podejść do aranżacji food baru w przypadku, gdy decydujemy się na wesele z motywem przewodnim. Wówczas najkorzystniej będzie się prezentował stół nazwiązujący do przyjętej konwencji, pasujący do całej stylizacji uroczystości.
Pomysłów na uatrakcyjnienie weselnego menu jest wiele. Pary próbują wprowadzać pewne zmiany w samej karcie dań bądź decydują się na dodatkowy poczęstunek według własnego zamysłu. Choć standardowo wybieraną opcją w tym przypadku jest stół z wiejskim jadłem i fontanna czekoladowa, na uroczystych przyjęciach znajdziemy food bary, które są znakomitą okazją do zachwycenia gości nowymi smakami, pomysłowością oraz elegancją i estetyką podania przekąsek.