Intercyza - za i przeciw
Coraz częściej w naszym kraju mówi się o intercyzie. W większości państw Unii Europejskiej , rozdzielność majątkowa jest ustrojem ustawowym. W Polsce wciąż obowiązuje wspólnota majątkowa małżonków. Aby było inaczej, Państwo Młodzi muszą przed ślubem podpisać intercyzę.
Jak działa intercyza? Najogólniej mówiąc, po podpisaniu tego dokumentu, majątek każdego z małżonków zgromadzony już po ślubie pozostaje wyłącznie jego własnością, a nie wspólną z partnerem.
Dlaczego małżonkowie decydują się na rozdzielność majątkową?
Często ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą. Jeśli nie macie podpisanej intercyzy, wówczas długi jednego z małżonków stają się własnością drugiego. Po podpisaniu tego dokumentu, ewentualne długi nie przechodzą na 'drugą połówkę'. Ponadto, przy rozwodzie lub separacji, nie ma problemu z podziałem majątku.
A jakie są wady?
Niestety, po podpisaniu intercyzy, małżonkowie nie mogą wspólnie rozliczać się z dochodów. Jest to szczególnie niekorzystne, gdy jedno z was zarabia znacznie więcej niż drugie. Wówczas tracicie możliwość uzyskania znacznego zwrotu podatków, który byłby możliwy przy wspólnocie majątkowej.
Pamiętaj, że nawet jeśli nie zdecydujecie się na rozdzielność majtkową, to część majątku pozostanie Twoją własnością. Będą to:
- wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem, np. samochód, mieszkanie, środki finansowe, meble,
- spadki darowizny skierowane do Ciebie (również te otrzymane w trakcie małżeństwa),
- przedmioty osobiste służące do zaspokajania wyłącznie Twoich potrzeb (kosmetyki, ubrania, biżuteria czy wózek inwalidzki),
- dochody z praw autorskich,
- odszkodowania przyznane za doznaną krzywdę lub uszkodzenia ciała,
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.
Co do formalności, aby zawrzeć intercyzę, należy udać się do notariusza. Będą Wam potrzebne do tego dowody osobiste. Na miejscu uiścicie opłatę w wysokości ok. 500 zł oraz podpiszecie umowę. Rozdzielność majątkowa wchodzi w życie, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Taki dokument można też zawrzeć już po ślubie. Intercyzę można też w każdej chwili anulować.
Jak widać, intercyza ma swoje wady i zalety. Czy warto ją podpisywać? Zapewne warto ją rozważyć.