Oczepiny i zabawy weselne
Podczas każdego wesela obowiązkowym i uważanym za bardzo istotny moment są oczepiny. W zależności od charakteru przyjęcia, a także od upodobań Pary Młodej możliwe są różne scenariusze tej zabawy. Jeszcze przed przyjęciem trzeba zdecydować się na jakieś rozwiązanie. Może być to symboliczne rzucenie welonem i muszką przez Parę Młodą, albo wprost przeciwnie - może to być długi obrzęd nacechowany tradycyjną symboliką. Dużo zależy od orkiestry bądź wodzireja, którzy zazwyczaj prowadzą zabawy i oczepiny oraz ich doświadczenia w kwestii tych elementów wesela.
Jeśli chodzi o oczepiny, to zazwyczaj odbywają się one około północy. Towarzyszą im - zwłaszcza na Podhalu i na Kaszubszczyźnie - tradycyjne przyśpiewki drużyny Panny Młodej i Pana Młodego. W tańcach wokół Młodej Pary biorą udział osoby nieżonate i niezamężne, gdyż tylko te - według tradycji - mogą w niedługim czasie zawrzeć związek małżeński. Na rychły ślub mają szansę te osoby, które złapią welon i muszkę rzucaną przez Młodą Parę. Po tym następuje taniec pary dobranej dzięki złapanym rekwizytom i na tym właściwie zabawa się kończy.
Zabawy weselne mogą być prowadzone w czasie trwania całego przyjęcia. Są sposobem na umilenie czasu gościom oraz okazją do zintegrowania rodzin ze strony Pani i Pana Młodego. Repertuar zabaw jest bardzo bogaty. Ale najważniejsze jest to, by goście zechcieli wziąć w nich udział. Mogą w nich uczestniczyć, zarówno kawalerowie, jak i osoby po ślubie. Często nagrodą za wygraną konkurencję jest dodatkowa butelka wódki lub słodycze.
Wśród najpopularniejszych zabaw weselnych można znaleźć: zdobywanie konkretnych przedmiotów (w zabawie biorą udział zazwyczaj panowie i na czas starają się przynieść przedmiot wskazany przez prowadzącego, np. owoc, element garderoby, fragment dekoracji sali), taniec na kawałku papieru lub z balonem między tańczącymi osobami. Lubianymi zabawami są również: taniec wszystkich gości w kółku i wykonywanie zadań podczas niego, taneczny pociąg po stolicach krajów świata (orkiestra gra muzykę, do której wszyscy tańczą w wężyku, a następnie przestaje, ogłasza na jakiej stacji się znajdują goście i rozpoczyna grać melodię typową dla określonego kraju, np. we Francji kankana, w Polsce zbójnickiego, a goście muszą tańczyć w rytm melodii).
Nie wszędzie znana jest zabawa nazywana karetą, a to bardzo dobry pomysł na wprawienie wszystkich gości w dobry humor. W zabawie zazwyczaj bierze udział Para Młoda, świadkowie oraz kilkoro gości. W sumie potrzeba dziewięciu osób, które będą tworzyć karetę. Para Młoda to Król i Królowa, końmi są świadkowie i goście, jest również stangret. Zabawa polega na reagowaniu w konkretny sposób na czytane opowiadanie, w którym wymieniane są osoby z karety. Brak reakcji na słowa powoduje konieczność wypicia kieliszka wódki lub wykonanie z góry wyznaczonej czynności. Wprawia to w dobry humor wszystkich gości i bawi do łez.
Oczywiście zabaw jest dużo więcej. Każda Para Młoda ma szansę sama wymyślić różne konkursy i zabawy. Jeśli zaproszone na przyjęcie są dzieci, warto zadbać, aby i dla nich przeznaczony był konkurs.