Pierwszy taniec- czy zawsze musi być stresujący?
Ślub to bardzo stresujące wydarzenie w życiu każdej pary. Wybór odpowiedniej sali weselnej, orkiestry, fotografa, kamerzysty, florysty, itp. wymaga wiele czasu i cierpliwości, będąc zazwyczaj źródłem stresu. Niestety zdarza się, że powoduje go również wizja pierwszego tańca, choć nie musi tak być.
Przyczyną lęku nowożeńców przed wykonaniem pierwszego tańca na weselu jest często nie brak umiejętności, lecz świadomość licznej publiczności, skoncentrowanej tylko na nich, uważnie przyglądającej się każdemu ruchowi. Warto uświadomić sobie, że sala weselna to nie parkiet w „Tańcu z Gwiazdami". Istotą pierwszego tańca jest symboliczne rozpoczęcie weselnego balu, zaproszenie gości do zabawy. Ma to być niejako wróżba udanej imprezy, nie musi więc przypominać pokazu profesjonalistów. Nie zmienia to jednak faktu, że warto przemyśleć jego formę i trochę poćwiczyć, by w dniu wystąpienia podejśc do niego ze spokojem i uśmiechem na ustach.
Najważniejszą kwestią podczas planowania pierwszego tańca są Wasze umiejętności wyjściowe i czas jaki możecie poświęcić na treningi. To od nich zależy rodzaj choreografii, a nawet dobór muzyki. Oczywiście najlepiej, by była to piosenka bliska Młodej Parze, przywołująca wspólne, pozytywne wspomnienia. Jednak jeśli jest to utwór bardzo charakterystyczny dla profesjonalnych wystąpień tanecznych, którego piękno oddadzą zawodowe pary, a Wy nie macie doświadczenia i obycia ze sceną- lepiej wybrać taki, do którego realnie będziecie potrafili zatańczyć. Można skorzystać z podpowiedzi orkiestry, która regularnie ogląda podobne wystąpienia. Tradycyjne układy są lekkie i romantyczne, a przede wszystkim proste, nie musicie się więc martwić, że nagle zapomnicie kroków lub je pomylicie. Dla par czujących się niepewnie w roli tancerzy jest to najbezpieczniejsza opcja. Istnieje wiele pięknych piosenek o miłości, które w połączeniu z Waszym tańcem wzruszą nawet najdalszych członków rodziny.
Ambitni narzeczeni mogą oczywiście spróbować zachwycić gości ponadprzeciętną choreografią, jednak wymaga to o wiele większej ilości lekcji, a co za tym idzie- nakładu czasu i pieniędzy. Przygotowanie takiego tańca należy zacząć znacznie wcześniej. Ponadto może się zdarzyć, że z powodu ograniczeń, np. w kwestii instrumentów muzycznych, orkiestra nie będzie w stanie zagrać wybranej przez parę melodii. Rozwiązaniem może być wtedy odtworzenie piosenki z płyty CD. Nie zmienimy jednak naszej osobowości i nieśmiałość lub brak swobody na scenie podczas wykonywania skomplikowanych figur może dać jeszcze gorszy efekt niż prosty walczyk oparty jedynie na krokach podstawowych. Dlatego jeśli nie chcemy wykonać zwykłego, wolnego tańca, możemy zdecydować się na nowoczesne show, ale z wykorzystaniem prostych kroków. Łatwymi tańcami do szybkiej, rytmicznej muzyki będą disco samba, disco swing czy salsa. Konfiguracja kroków podstawowych z obrotami i figurami da efekt tanecznego show.
Ślub i wesele powodują wzruszenie rodziny i innych zaproszonych gości, choć główni bohaterowie uroczystości przeżywają wówczas ogromny stres. Sytuacji nie ułatwia tradycja wykonywania pierwszego tańca podczas wesela. Nie powinen być to jednak powód zdenerwowania i negatywnych myśli. Państwo Młodzi mają czuć się przede wszystkim komfortowo, gdyż jest to taniec ukazujący historię ich miłości, a nie moment największego stresu. W końcu akt składania przysięgi małżeńskiej mają już wtedy za sobą, powinni więc śladem pozostałych uczestników zabawy- skupić się na dobrej zabawie, by zapamiętać ją na całe życie.