Promocja obiektów weselnych w Polsce - raport 2013
Niniejszy raport jest wynikiem badania przeprowadzonego w celu dokonania analizy promocji zaplecza weselnego obiektów w Polsce. Na potrzeby raportu stworzona została ankieta internetowa w której udział wzięły 154 osoby. Uczestnikami badania są właściciele obiektów weselnych oraz osoby pełniące w nich funkcje decyzyjne.
Raport pokazuje, iż najczęściej stosowaną formą promocji przez obiekty weselne są: własna strona internetowa (93% ankietowanych) oraz marketing szeptany opierający się na rekomendacjach (80% ankietowanych) (Rys. 1). Specjaliści uważają, iż są to najskuteczniejsze kanały dotarcia do Klientów (Rys. 2).
91% respondentów jest przekonanych, iż liczba Klientów pochodzących z Internetu znacznie wzrośnie w najbliższych 3 latach (Rys. 3). Obecnie 11% obiektów posiada ponad 60% Klientów z Internetu. Natomiast 40% z nich przewiduje, iż za 3 lata Klienci z Internetu stanowić będą ponad 60% wszystkich ich Klientów. Jest to ponad 3 krotne zwiększenie liczby Klientów z Internetu.
Najczęstszymi formami marketingu internetowego są: własna strona internetowa (98% ankietowanych), publikacja oferty na serwisach weselnych (64% ankietowanych) oraz obecność na serwisach społecznościowych np. facebook.com (56% ankietowanych) (Rys. 4). Najbardziej znanymi serwisami promującymi oferty weselne obiektów w Polsce są: lokale-wesele.pl (79%), SalaDlaCiebie.pl (69%) oraz gdziewesele.pl (58%) (Rys. 5). 72% ankietowanych inwestuje w promocję na więcej niż dwóch serwisach weselnych (Rys. 6). 61% obiektów weselnych dywersyfikuje dotarcie do Klienta i decyduje się na inwestycję w serwisach zarówno droższych jak i tańszych (Rys. 7).
Ważnym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest fakt, iż obiekty weselne nie ufają serwisom weselnym, które nie stosują statystyk Google Analytics (74% ankietowanych) (Rys. 8). Tylko 26% respondentów ufa autorskim, stworzonym przez właścicieli serwisów, systemom do zliczania odwiedzin ich prezentacji na danym serwisie internetowym.
Przy podjęciu decyzji o współpracy z serwisem weselnym, 50% specjalistów ds. marketingu kieruje się wynikami organicznymi w Google, a 42% ocenia zarówno organiczne jak i sponsorowane wyniki w wyszukiwarce Google (Rys. 9). Z badania wynikają dwa główne podejścia do budżetowania środków finansowych na reklamę w Internecie. 53% ankietowanych podejmuje decyzje w dowolnym momencie czasu, a 36% ustala budżet raz w roku (Rys. 10). Obecnie 34% obiektów weselnych inwestuje ponad 2000 zł rocznie tylko na promocję samego zaplecza weselnego (Rys. 11).