Strój dla Pana Młodego
Choć to głównie kreacja Panny Młodej jest w centrum zainteresowania, nie można zapominać o ubiorze jej partnera. Skoro ona powinna wyglądać zjawiskowo pięknie, i każdy element jej stroju jest dopracowany i dobrze przemyślany, Pan Młody, choć co prawda pozbawiony jest tego przywileju, nie może też pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania w ślubnej garderobie. Jak powinien wyglądać elegancki Pan Młody? Zaraz się o tym przekonamy. Krok po kroku przyjrzymy się najważniejszym elementom ślubnej garderoby męskiej.To co zaskakuje w męskim stroju ślubnym to fakt, iż mimo pozornej prostoty, dobierając go, bardzo łatwo popełnić stylistyczną gafę.
Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistych. Co jest uważane za najpopularniejszy strój dla Pana Młodego. Odpowiedź narzuca się sama- Garnitur. Prosty elegancki strój, który dodaje klasy niemal każdemu mężczyźnie. Wydawać by się mogło że, kupno garnitury to żaden problem w porównaniu z wyborem sukni ślubnej. Niestety jest to tylko pozornie dziecinnie łatwe. W rzeczywistości żeby w nim dobrze wyglądać, trzeba poświęcić sporo czasu na wybór odpowiedniego fasonu. Co wyróżnia dobrze dobrany garnitur? Oprócz jakości tkaniny wykonania, którą wprawne oko, od razu dostrzeże, liczą się również inne detale. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na długości. Marynarka powinna przykryć wszystkie kręgi krzyżowe, kolokwialnie rzecz ujmując, sięgając wysokości pupy. Rękaw natomiast, powinien odsłaniać całą dłoń, kończąc się na nadgarstku, tak by mankiet koszuli mógł lekko wystawać. Co do spodni, optymalna długość to taka, gdy nogawka swobodnie spoczywa na bucie, do połowy odsłaniając obcas.
Garnitur to jedno, ale to co pod nim, również ma duże znaczenie. Szczególnie rzecz się tyczy koszuli na ślub. W jej przypadku cała masa szczegółów powinna zostać wzięta pod uwagę. Od odpowiednio dobranego koloru, poprzez fason, kształt kołnierzyka, długość rękawów, na zapięciach rękawów kończąc. Koszula prawdziwego gentlemana, powinna mieć długie, gładko zaprasowane rękawy. Jednym z najbardziej eleganckich dodatków są spinki do mankietów. Gdy Pan Młody decyduje się zadać szyku, wybierając koszulę ze spinkami zamiast guzików, powinien zdawać sobie sprawę, że ich wybór jest ograniczony pewnymi wymogami etykiety. I tak też by całość stroju była odpowiednio skomponowana, spinki powinny być stylistycznie dopasowane do takich elementów garderoby jak: zegarek, klamry do paska czy też spinki do krawata. Trzeba uważać by nie tworzyć kombinacji, gdzie każda część jest z innej bajki. Choć to tylko drobiazgi, mają duży wpływ na ogóle wrażenie.
Choć garnitur to niekwestionowany faworyt w dziedzinie męskiego stroju ślubnego, to chcą nieco wyjść poza sprawdzony schemat można się pokusić o nieco bardziej awangardowe rozwiązanie. A co się pod tym kryje? Smoking albo frak. Obydwa uznawane za najbardziej wytworną formę wieczorowego stroju męskiego. Różnica tkwi zarówno w wyglądzie jak i przeznaczeniu tych ubiorów. Zwyczajowo, frak jest przyjmowany jako bardziej oficjalny. W całości jest wykonany z wełny, a klapy od marynarki są obszyte jedwabnym atłasem. To co od zawsze wyróżniało frak na tle pozostałych strojów jest specyficzny krój. Tył marynarki jest zawsze nieco dłuższy, poły przypominające kształtem jaskółczy ogon. Ze względu na bardzo dostojny charakter, nosząc frak trzeba się stosować do pewnych zasad. Przede wszystkim tyczy się to dodatków do stroju i koloru. Pod żadnym pozorem nie można zakładać krawata. Najlepiej widzianym dodatkiem, który zarazem uchodzi za najbardziej szykowny, jest muszka. I tutaj również etykieta stawia swoje warunki. Mucha zakłada do fraku koniecznie musi być w kolorze białym! Jeśli chodzi o smoking to dla kontrastu, wielkim foux- pas byłoby dobranie muszki w tymże kolorze. Ze względu na mniej oficjalny charakter, zakres tolerancji dotyczący kolorów również jest szerszy. Do smokingu powinno się nosić czarną muchę. Dobrze widziane są także dodatki w kolorze srebrnym czy różowym. Jako dodatki do stroju, zarówno w przypadku fraka jak i smokingu, przewiduje się pas, kamizelkę, muszkę i lakierowane lub tez gładkie skórzane obuwie. Zasady savoir vivr’u przewidują, iż męski strój wieczorowy powinien być zakładany nie wcześniej niż o godzinie 19.0. Dla uroczystości ślubu i wesela jest zarezerwowany wyjątek, obydwa stroje można śmiało nosić przez cały dzień. Jak widać, właściwe skompletowanie męskiej garderoby na uroczystości ślubu i wesela wcale nie jest taka prostą sprawą. Choć ekstrawagancja w tej dziedzinie jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim, jest dopuszczala pod warukiem że nie jest przypadkowa. Dlatego przed wyborem stroju warto się dobrze zastanowić, jaki efekt chce się uzyskać. Noszenie fraku czy smokingu jest bardziej wymagające. Garnitur jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, nie sprawia dodatkowych kłopotów związanych z przestrzeganiem etykiety i zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia gafy. Co by nie mówiić jakiś wybór jest. Co prawda znacznie skromniejszy niż w przypadku Pań, ale chyba taki stan rzeczy, Pano jest nawet na rękę.