Terminarz ślubny
Rok przed...
By zdążyć ze wszystkim i mieć choćby odrobinę wytchnienia, warto przygotowania zaplanować z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. Taki okres pozwoli wybrać salę i dokładny termin zaślubin. Właśnie od tego, w jakim miejscu odbywać się będzie wesele, zazwyczaj zależy dzień ślubu. Obiekty cieszące się popularnością wśród Młodych Par przyjmują rezerwację z minimum rocznym wyprzedzeniem. Rzadko można liczyć, mając mało czasu, że wymarzony termin będzie wolny w konkretnym lokalu. Równocześnie należy ustalić, jaki charakter będzie miała ceremonia - cywilny czy kościelny, tradycyjny bądź awangardowy. Trzeba też ustalić szacunkowo kosztorys i liczbę gości.
W niektórych salach, w których organizuje się przyjęcia weselne jest możliwość zorganizowania ceremonii ślubnej z udziałem urzędnika USC. Jeśli chce się z niej skorzystać - należy wcześniej wszystko zorganizować i załatwić różne formalności. Przy okazji warto sprawdzić, czy posiada się odpisy różnych dokumentów (aktu urodzenia oraz ewentualnie: aktu zgonu poprzedniego małżonka lub orzeczenia o rozwodzie). Natomiast kiedy Para Młoda decyduje się na ślub sakramentalny, wówczas warto niezwłocznie dowiadywać się o terminy nauk przedślubnych oraz znaleźć poradnię przedmałżeńską.
Pół roku przed...
Około pół roku przed dniem ślubu należy zwiększyć tempo przygotowań i jest to czas podjęcia wielu ważkich decyzji. Na pewno należy wybrać świadków i zapytać, czy zechcą nimi zostać. Trzeba wówczas również ostatecznie zarezerwować lokal i określić liczbę gości, a także wybrać miejsce ceremonii zaślubin oraz zdecydować się na stroje dla Pary Młodej. Należy wynająć fotografa, kamerzystę oraz zorientować się w ofercie zespołów muzycznych. Warto rozwiązać problem transportu gości między miejscem zaślubin i przyjęcia weselnego oraz rozstrzygnąć problem noclegów dla osób przyjezdnych. Panna Młoda powinna w tym czasie zdecydować się na fryzurę, by ewentualnie móc zapuścić, obciąć, bądź zacząć ondulować włosy i mieć czas, aby przyzwyczaić się do swego nowego wyglądu lub powrócić do dawnego. Należy również rozpocząć dbanie o stan skóry oraz rozpocząć stosowną dietę, jeśli planuje się zmienić swą wagę.
W ostatnim kwartale...
W ostatnim kwartale pracy jest najwięcej i trzeba naprawdę dużej dyscypliny, by z wszystkim zdążyć. To czas licznych wizyt u krawcowej lub w wypożyczalni sukien, wizyt u fryzjera i makijażystki oraz wyboru bukietu i wystroju kościoła. Ten okres to czas, by zamówić zaproszenia i odwiedzić swych gości, by podzielić się informacją o planowanym ślubie. Trzeba wybrać obrączki, by dopasować je idealnie do dłoni Pary Młodej i by zamówić grawerowanie. Należy również sfinalizować wszystkie sprawy w USC lub kościele oraz w lokalu, w którym będzie odbywało się przyjęcie weselne. Warto także zacząć myśleć o wieczorze panieńskim i kawalerskim oraz zdecydować, czy tworzyć listę prezentów.
Miesiąc przed...
Około miesiąca przed dniem ślubu warto wybrać pojazd, którym dotrze się do kościoła czy pod urząd stanu cywilnego, można umówić się z florystką, by pokazała próbną wersję bukietu, a także należy udać się do fryzjera i makijażystki, by ostatecznie ustalić szczegóły wyglądu. To czas ostatnich przymiarek oraz zakupów wszelkich dodatków i obuwia. Trzeba również zamówić tort oraz kupić napoje i alkohol.
Dwa tygodnie przed...
Około dwóch tygodni przed ślubem warto zorganizować wieczory panieński i kawalerski oraz polter. To zapobiegnie zmęczeniu Pary Młodej oraz gości w przeddzień ślubu. To dobry moment, by ustalić z organistą muzykę na czas ceremonii i zaplanować miejsca przy stole dla gości weselnych. Warto wyznaczyć osobę odpowiedzialną za obrączki i dokumenty.
W ostatnim tygodniu należy przede wszystkim odpoczywać i cieszyć się perspektywą wstąpienia w związek małżeński. Dwa, trzy dni przed ślubem należy dojechać na miejsce ślubu, jeśli odbywa się on poza miejscem zamieszkania jednej ze stron. Dobrze jest zadbać o miłą atmosferę. Tylko w takiej sytuacji ślub nie będzie dla Pary Młodej wydarzeniem stresującym, końcem męczącego biegu, lecz ukoronowaniem długich przygotowań. Można w tych dniach zaprosić swego narzeczonego na romantyczną kolację lub spacer bądź przygotować relaksującą kąpiel.
Nareszcie w tym dniu...
W dniu ślubu należy być dobrze wyspanym i pozytywnie nastawionym do wydarzeń, które mają nastąpić. Jeśli przestrzegało się wcześniej terminów i całość została starannie zaplanowana, z pewnością wszystko się uda. To czas, by Panna Młoda oddała się w ręce fryzjerki oraz makijażystki, a Pan Młody by odebrał bukiet. Później należy czekać na godzinę ślubu oraz doskonale bawić się na swym wymarzonym weselu.