Niezależnie od pory roku, nasze polskie góry potrafią oczarować. Zachwycające krajobrazy ośnieżonych szczytów, wielokolorowych lasów czy kwiecistych łąk, stanowią doskonałe tło pod organizację najważniejszego dnia w życiu zakochanych. Wesele w górach posiada wiele zalet: bogata przyroda, góralskie przysmaki, rodzinna atmosfera oraz oryginalna architektura. Dlaczego warto zdecydować się na ślub w górach? Jakie naturalne walory regionu warto wykorzystać?
Góralska przyroda- dekoracją sali weselnej
Piękna przyroda zarówno w okolicach Zakopanego, Szczyrku, Szklarskiej Poręby czy Karpacza posiada swoje własne, wyjątkowe cechy. Ciągnące się po wzgórzach lasy mieszane lub iglaste wyglądają zachwycająco zimą i jesienią. Pokryte śniegiem stroki narciarskie dają szansę organizowania niezapomnianych wieczorów panieńskich i kawalerskich. Jesienią, gdy liście zmieniają kolory, można cieszyć się mieszanką złota, czerwieni i brązu. Latem i wiosną doliny pokrywa kwiecisty dywan, a powietrze wypełniają słodkie aromaty. Wesele w górach oferuje jedyne w swoim rodzaju doznania wizualne.
Przyroda daje ogromne możliwości planowania sesji fotograficznych Młodej Pary. Nie tylko panorama górskich szczytów jest warta upamiętnienia. Zdjęcia z gośćmi weselnymi, gdzie w tle widać rzekę, wodospad, łąkę lub jezioro będą stanowić wyjątkową pamiątkę na całe życie. Ślub w górach umożliwia zaplanowanie uroczystości w plenerze. Można w tym celu wykorzystać altanki na polanach lub pomosty na jeziorach. Malujący się za plecami Młodej Pary krajobraz sam w sobie będzie najpiękniejszą dekoracją.
Kultura i tradycja góralska- gwarancją udanej zabawy weselnej
Co jak co, ale górale bawić się potrafią. Niesamowitą energię i radość na parkiet wprowadzają kapele góralskie. Za ich sprawą sala weselna zmienia się w miejsce hucznej biesiady, trwającej do białego rana. Takie jest właśnie każde wesele w górach! Drewniane kościoły są świetnym rozwiązaniem podczas kameralnych, rodzinnych uroczystości. Natomiast gdy planujemy wielką zabawę, znajdziemy wiele karczm i gospód, gdzie można poczuć prawdziwie góralską gościnność. Sale weselne w takich pensjonatach często wykonane są z surowego drewna, a do dekoracji użyto owczych lub baranich skór, co tworzy wyjątkowy, swojski klimat.
Ponadto nawet nowoczesne hotele w górach inspirują się góralską architekturą, tradycją i kulturą. Spiczaste dachy, wykute w drewnie detale czy haftowane tkaniny można odnaleźć w pokojach gościnnych i restauracjach. Sala weselna może być przyozdobiona naturalnymi akcentami, takimi jak bukiety z polnych kwiatów, wiązki wrzosu, jemioły, rozmarynu lub lawendy. Panna Młoda może nosić czerwone korale na szyi lub wianek we włosach. Sale weselne z widokiem na góry robią piorunujące wrażenie również zimą, gdy światła okolicznych domów migoczą, a z nieba pada śnieg.
Najlepszy stół swojski na weselu
Ustawianie na sali weselnej stołu z mięsami, wędlinami i serami domowego wyrobu to już tradycja. Ciężko sobie wyobrazić uroczystości, na której tego akcentu by brakowało. Decydując się na wesele w górach, możemy mieć pewność, że wykorzystane specjały są naturalne i świeże. Na stole wiejskim mogą pojawić się sery, dania z baraniny oraz regionalne alkohole, które zachwycają nie tylko smakiem, ale także zapachem.
Dzięki góralskim przysmakom, na sali weselnej unosi się aromat ziół oraz przypraw, które pobudzą apetyt nawet najbardziej wybrednego z gości. Góralska kuchnia ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu weselnikom nie straszne będą nawet wielki mrozy. Ponadto większość z wykorzystywanych składników pochodzi od lokalnych dostawców i hodowców.