Krynica-Zdrój to ośrodek turystyczny. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi bazę wypadową w okoliczne góry.
Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie (1114 m n.p.m.), gdzie funkcjonuje linowa kolej gondolowa. Blisko jest też ośrodek Dwie Doliny Muszyna Wierchomla, gdzie mieści się najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy, a od 2008 roku atrakcją jest połączenie Wierchomli i Muszyny systemem 10 wyciągów narciarskich. W ostatnich latach powstał projekt połączenia systemem wyciągów całej okolicy siedmiu dolin, czyli terenu od Wierchomli Małej, poprzez Krynicę aż do Doliny Roztoki.
Mieszkańcy Krynicy-Zdroju rozkochani są w hokeju na lodzie za sprawą istniejącego od 1928 roku miejscowego klubu KTH. Odbywają się międzynarodowe turnieje EIHC. W 1931 roku rozegrane zostały tutaj Mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu były one jednocześnie mistrzostwami Europy. W championacie światowym zwyciężyła Kanada, która była reprezentowana przez drużynę Uniwersytetu Manitoba, a reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce. W klasyfikacji Mistrzostw Europy najlepsza okazała się Austria (3 miejsce w Mistrzostwach świata), a Polska zdobyła tytuł wicemistrzowski.
Krynica-Zdrój jest kolebką polskiego saneczkarstwa. Pierwsza sekcja saneczkarska powstała w 1909 roku przy Klubie Sportowym Makabi. Na wybudowanym w 1929 roku, nieistniejącym już torze na Górze Parkowej (742 m n.p.m.) rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Polski (1930 r.), Mistrzostwa Europy (1935 r.) oraz dwukrotnie (w 1958 i 1962) Mistrzostwa świata w saneczkarstwie. Ostatnią wielką imprezą były Mistrzostwa Europy Juniorów (1979 r.)
Jeszcze po drugiej wojnie światowej w Krynicy istniały dwie skocznie narciarskie. Uprawia się tutaj również kolarstwo górskie, curling, boks (Mistrzem świata federacji IBC jest Paweł Kołodziej), kick-boxing, karate, taekwondo, snowboard, narciarstwo alpejskie, nordic-walking, short-track, saneczkarstwo, piłkę nożną. Organizowane są turnieje szachowe. W 2001 roku w Krynicy rozegrano kilka konkurencji Uniwersjady w Zakopanem. W Krynicy-Zdroju swoją siedzibę ma jedna z siedmiu regionalnych grup ratownictwa górskiego Krynicka Grupa GOPR.
Krynica położona jest na wysokości około 600 m we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Jednym z najważniejszych elementów ukształtowania terenu, rzutującym na specyfikę warunków klimatycznych Krynicy jest otwarta ku południowi dość wąska dolina Kryniczanki. Centrum uzdrowiska znajduje się przy ujściu do Kryniczanki jej dopływu Palenicy. Zalesione wzniesienia otaczające dolinę wyniesione są ponad jej dno o około 200-300 m.
Zalety klimatu lokalnego Krynicy jako czynnika leczniczego w postaci czystego powietrza o zwiększonej koncentracji ozonu, korzystnych warunków wilgotnościowych i wietrznych znane są już od 1883 r. Dopiero uruchomienie obserwacji meteorologicznych w uzdrowisku (1867 r.), a w szczególności powstanie drugiego posterunku meteorologicznego na Górze Parkowej, (na wysokości 737 m npm), który działał ponad trzydzieści lat (1955-1989), a także Stacji Biometeorologicznej podległej byłemu Instytutowi Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu, pozwoliło na poznanie wszystkich (w tym i niekorzystnych) cech bioklimatu uzdrowiska.
Atrakcje Turystyczne Krynicy - Zdroju
- Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka
- Najnowocześniejsza kolej tego typu w Polsce.
- 6-osobowe wagoniki zawiozą Państwa na szczyt Jaworzyny
- 1114 m. n.p.m. Najdłuższa trasa narciarska ma 2600 m długości. www.jaworzynakrynicka.pl
- Góra Parkowa kolejka linowa na szczyt góry 741 m. n.p.m.
- Rajskie ślizgawki kompleks zjeżdżalni rurowych.
- Sankostrada całoroczny tor saneczkowy, dł. 950m.
- Lodowisko kryty obiekt całoroczny. www.mosir.krynica.com.pl
- Muzeum Zabawek Bajka zbiór cennych zabawek historycznych z różnych okresów zabawkarstwa europejskiego.
- Dziecięcy Park Zabaw park linowy dla dzieci, baseny z piłkami, plac zabaw.
- Muzeum Nikifora kolekcja obrazów ze wszystkich okresów twórczości Nikifora.
- Krynicki Park Linowy system przeszkód zawieszony na drzewach połączony linami i mostkami.
- Tor Gokartowy pasjonujące rajdy gokartami. Powierzchnia toru 1800 m.
- Przejażdżki konne